Всім, хто любить математику!

Ласкаво прошу до співпраці!

Урок геометрії: “Середня лінія трикутника і трапеції”

Середня лінія трикутника і трапеції.

 

Тема. Середня лінія трикутника та трапеції.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми; контролювати засвоєння матеріалу; розвивати вміння і навички застосовувати теореми, властивості до розв’язування задач, доведення тверджень, виховувати інтерес до предмета. Виховувати активну життєву позицію під час розв’язання поставлених завдань.

Тип уроку: комбінований.

Наочність та обладнання: креслярське приладдя, дидактичний матеріал.

Хід уроку

  1. Системно – узагальнюючий модуль

1.Мотивація навчальної діяльності.

Ми вивчили теорему Фалеса, розглянули поняття середньої лінії трикутника і терему про середню лінію трикутника, середню лінію трапеції  і теорему про неї. Сьогодні на уроці ви покажете вміння застосовувати ці знання  під час розв’язування задач.

  1. Актуалізація опорних знань.

 

Знайдіть на рисунку трапеції. Назвіть їхні основи і бічні сторони

 

 

Дано: AB || CD, AX = AC, СХ = 10 cm, BD менше від DX на 3 см.

Знайти: BD

 

Дано: ABCD — трапеція,

ВК — бісектриса кута В,

CM — бісектриса кута С.

Довести: СМ ^  ВК

 

Рекламна пауза.

Історична відомість про те, як видатний старогрецький учений Фалес Мілетський, перебуваючи в Єгипті, навчив єгиптян визначати висоту піраміди за довжиною її тіні.

Математичний диктант «Весела змійка». Кожна правильна відповідь позначається горбиком а неправильна рискою.

  1. Дві сторони трикутника сполучили відрізком, не паралельним до третьої сторони. Чи є цей відрізок середньою лінією трикутника?(-)
  2. У трикутнику ABC сторона АВ дорівнює 6 м Чи правильно, що серед­ня лінія трикутника ABC, яка паралельна стороні АВ дорівнює 12 см?(-)
  3. Точки М, Р і О — середини сторін трикутника ABC. Чи правильно, що пери­метр трикутника ABC в 2 рази більший? ( +)
  4. Кінці відрізка АВ лежать на двох сторонах трикутника, а довжина цього відрізка дорівнює половині третьої сторони. Чи обов’язково
    АВ є середньою лінією трикутника?( +)
  5. Точки А і В є серединами двох сторін трикутника. Тоді відрізок АВ це медіана трикутника.?( – )
  6. Кінці відрізка KL лежать на двох сторонах трикутника. Відрізок KL
    паралельний до третьої сторони трикутника і дорівнює чверті його
    довжини. Чи є відрізок KL середньою лінією цього трикутника?(-)

 

Виконання усних вправ

Знайдіть х за малюнком

ІІ. Адаптивно – перетворюючий модуль

Виконання письмових вправ

  1. Середня лінія трикутника відтинає від нього трапецію з бічними сторонами 3 м і 4 с і меншою основою 5 м. Знайдіть периметр три­кутника.(24 см)
  2. У рівнобедреному трикутнику ABC (АВ = ВС) точка М — точка перетину медіан, ВМ = 6 см. Знайдіть відстань від середини бічної сторони до основи трикутника. (Відповідь: 4,5 см.)
  3. Діагональ АС трапеції ABCD перпендикулярна до її основ. Довжина більшої основи AD дорівнює 14 см, BAD = 120°, АВ = 6 см. Знайдіть довжину середньої лінії трапеції. (Відповідь: 8,5 см.)
  4. Діагональ рівнобедреної трапеції ділить її середню лінію на відрізки завдовшки 5 см і 11 см, а бічна сторона дорівнює 12 см. Знайдіть кути трапеції. (Відповідь: 60°, 60°, 120°, 120°.)

ІІІ. Контрольно – смисловий модуль

Задача (усно). Клаптик паперу має форму трапеції, один з кутів якої відірвано. Як знайти величину її  ?

 

 

( Потрібно провести пряму паралельну до бічної сторони, де немає кута. Утвориться паралелограм. )

Учням пропонується невеличка самостійна робота ( рівнева) , кожен повинен вибрати варіант за своїми можливостями.

 

 

 

Варіант 1 ( 7 балів)  

  1. 1. Основа трикутника дорівнює 12,5 см. Знайти середню лінію, паралельну основі.
  2. У трапеції АВСД , АВ, СД- основи, сторони дорівнюють АВ= 10 см, ВС= 13 см, СД= 15 см, АД= 21см, MN – середня лінія. Знайти сторони трапеції АMNД.

Варіант 2 ( 12 балів)

  1. Діагоналі паралелограма дорівнюють 8,4 см і 6,2 см. Середини його сторін послідовно з’єднані відрізками. Знайти периметр чотирикутника, що отримали.
  2. Периметр трапеції дорівнює 98 см; бічні сторони дорівнюють 25 см і 23 см. Знайти довжину середньої лінії трапеції.

 

Варіант 3 ( 5 балів)

  1. Середня лінія трикутника дорівнює 6,7 см. Знайти основу трикутника, паралельну середній лінії.
  2. У трикутнику побудувати середню лінію
  3. Поділити відрізок на 7 рівних часин.

ІV. Підсумки уроку

У наведених твердженнях знайдіть та виправте помилки.

  • Середня лінія трапеції сполучає середини двох сторін трапеції.
  • Середня лінія сполучає середини основ трапеції.
  • Середня лінія трапеції сполучає бічні сторони трапеції.
  • Середня лінія трапеції дорівнює сумі основ.
  • Середня лінія трапеції дорівнює півсумі сторін трапеції.
  • Середня лінія трапеції паралельна до сторони трапеції.
  • Середня лінія трапеції проходить через точку перетину діагоналей трапеції.
  1. V. Домашнє завдання :

Повторити весь матеріал. Придумати задачі прикладного характеру на застосування властивостей середньої лінії трикутника та трапеції.

No comments

The comments are closed.